• Kompetentne wsparcie

    dla przemysłu

  • Remonty maszyn

    Profesjonalny serwis

  • BLOG

    Co powinniśmy wiedzieć o drukowaniu oraz skanowaniu 3D?

    Nie da się ukryć, że drukowanie 3D staje się bardzo powszechne oraz także wkracza do naszego codziennego życia. Co chwilę możemy usłyszeć w mediach o tym, że komuś udało się wydrukować część ciała ludzkiego, którą możemy wszczepić. Musimy przyznać, że drukowanie 3D wzbudza pewnego rodzaju kontrowersje. Przyjrzyjmy się nieco bliżej drukowaniu oraz także skanowaniu 3D.

    Na czym polega drukowanie 3D?

    Drukowanie 3D jest również nazywane przestrzennym drukowaniem. Polega ono na wytwarzaniu obiektu fizycznego poprzez nanoszenie warstw kolejnych materiału. Taka technologia jest nazywana addytywną technologią bądź też generatywną. Potocznie jednak używamy określenia druk 3D. Czego wymaga druk 3D? Tak naprawdę na jego skład składają się cztery kluczowe elementy: trójwymiarowy model komputerowy, slicer (program do obróbki modelu), drukarka 3D oraz materiał do druku.

    Troszkę historii

    Drukowanie 3D, a raczej jego technologia została opracowana przez Charlesa Hulla. Miało to miejsce w roku 1984. Samo opatentowanie drukowania 3D miało miejsce dwa lata później, a więc w roku 1986. W tym samym roku pomysłodawca druku 3D założył firmę o nazwie 3D Systems. Jak łatwo się jest domyśleć firma ta zajęła się produkcją pierwszych specjalnych drukarek 3D.

    Drukowanie 3D jest możliwy przy użyciu bardzo wielu różnych technik. Sprawdzić się one mogą w codziennym życiu, mechanice, a także przy realizacji zamówień dla badań kosmicznych, wojska bądź zaawansowanych kulinarnych eksperymentach. Techniki najczęściej różnią się wykorzystywanymi materiałami oraz oczywiście stopniem zaawansowania. Drukowanie 3D możliwe jest przy wykorzystaniu proszków metali, gipsu, sztucznych tworzyw, a nawet substancji z komórkami żywymi, które z łatwością mogą zostać wszczepione pacjentom. Zróżnicowane także mogą być wszelkie materiały, które używane są do spajania. Wśród nich możemy wyróżnić energię świetlną, mechaniczną, termiczną oraz także lepiszcza ciekłe.

    W związku z powyższym drukarki 3D różnią się od siebie ceną. Na pewno to zauważyliśmy.

    Czym jest skanowanie 3D?

    Poza drukowaniem 3D mamy także do czynienia ze skanowaniem 3D. Jeśli chodzi o skanowanie 3D to jest ono bardzo szybkie oraz dokładne. Polega na przekonwertowaniu geometrii obiektów trójwymiarowych rzeczywistych do cyfrowej postaci. Plik, który otrzymamy, to model cyfrowy, który oczywiście może być edytowany, przetwarzany, jak i także wykorzystywany do wizualizacji, kontroli geometrii oraz prototypowania poprzez odpowiednie oprogramowanie CAD/CAM.

    Jak działa skaner 3D?

    Skanowanie 3D obiektów odbywa się oczywiście przy użycia urządzenia jakim jest skaner 3D. Wiele firm wykorzystuje optyczny skaner 3D. Jego podstawą działania jest projekcja znanej struktury białego światła na obiekt skanowany. Podczas jednego skanu jest wykorzystywane wiele bardzo różnych struktur światła, które się różnią ilością, gęstością oraz także położeniem linii.

    Musimy wiedzieć, że linie proste ulegają zniekształceniu odpowiednio do mierzonego kształtu obiektu. Szybkie kamery oczywiście zbierają sam obraz obiektu z liniami samej struktury oraz następnie przekazują go do komputera.

    Przechwytywanie przez skaner wszelkich informacji o położeniu punktów w przestrzeni opiera się na zasadzie obliczeniu miejsca przecięcia się w samej przestrzeni płaszczyzny. Obraz przechwycony jest w kolejnym kroku analizowany w komputerze. W wyniku dosłownie jednego pomiaru jest zbierane 2,6 miliona pomiarowych punktów nawet w niecałą sekundę. To właśnie dzięki temu możliwe jest w ogóle odwzorowanie nawet geometrii bardzo skomplikowanej w sposób dokładny oraz szybki.

    Podsumowanie

    Jeśli chodzi o drukarki 3D oraz skanery 3D, to są one wykorzystywane do promocyjnych celów. Z kolei w domach prywatnych stanowią one naprawdę genialną zabawę. Świetnie się nimi bawią nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe, w zależności od konkretnego rodzaju urządzenia.

    Użytkownikom młodszym są dedykowane długopisy. To one właśnie umożliwiają bardzo bezpieczną zabawę. Natomiast osoby starsze spróbować mogą swoich sił w drukarkach 3D znacznie bardziej zaawansowanych. Są to już drukarki, w których konieczne jest wykonanie projektu. Właśnie takim drukowaniem 3D zajmują się profesjonalne firmy. Firm, które oferują usługę drukowania 3D i skanowania 3D w Polsce jest coraz więcej. Od razu widać, że jest to branża obecnie niezmiernie popularna. Coraz więcej osób zaczyna się nią interesować. Pomimo tego, że drukowanie 3D jest kontrowersyjne, to jak najbardziej jest fascynujące.

     

    Jeśli zainteresowała Cię technologia 3 d i potrzebujesz wydruku w 3D albo skanów w tej technologii, skontaktuj się z nami: tel. +48 71 707 31 80, 48 71 707 32 92, fax.+48 71 750 31 30 | biuro@neodynamic.pl

    NEODYNAMIC Sp. z o.o. ul. Krótka 4, Tyniec Maly, 55-040 Kobierzyce | tel. +48 71 707 31 80, 48 71 707 32 92, fax.+48 71 750 31 30 | biuro@neodynamic.pl
    © 2014 NEODYNAMIC.pl